Alapanyagok és tulajdonságaik


Tönkölybúza:

XIX.sz. végéig Magyarországon a népélelmezésben fontos szerepet játszott és napjainkra ismét előtérbe kerül jótékony élettani hatásait felismerve.
15-17%-os fehérje tartalma, közel 50%-kal felülmúlja a hagyományos búzáét, kisebb a szénhidrát tartalma így cukorbetegek is fogyaszthatják.  Vegetáriánus étrend része kell, hogy legyen, mert a húsokéhoz hasonló a fehérje tartalom. Lassúbb felszívódású, könnyen emészthető, gazdag rosttartalma kefeként tisztítja a beleket.
Aminosav, lizin, vitaminok (B1,B2,B6, niacin, E) ásványi anyagok közül (réz, vas, mangán, cink, kalcium, magnézium, foszfor, szelén tartalmak számottevők. A lizint külön kiemelném, ami egy esszenciális (szervezet számára nélkülözhetetlen, testünk előállítani nem tudja) zsírsav, izomműködéshez így sportolók ill. roborálás esetén szükséges, csontokban a kalcium felszívódást segíti elő.
Koleszterincsökkentő, így érelmeszesedést megelőző, érfal rugalmasságát fokozza.
A belőle készült kenyér jól tárolható, akár 1 hétig eláll.

Teljes kiőrlésű búzaliszt:

Nem a fogyókúrás tulajdonsága miatt előnyös, hiszen kcal tartalma közel a hagyományosé.
Rosttartalma gazdagabb, hiszen itt a magbél mellett a csírát maghéjat is hozzáőrlik, így gyomorban megduzzadva teltségérzetet tart fenn, kisebb mennyiség is jóllakat. Lassúbb felszívódású, hosszabb idő elteltével kelt éhségérzetet.
Megmozgatja a bélrendszert, elkerülhetők a székrekedéses panaszok.

Zabkorpa:

28%-os rosttartalom, fele vízoldékony, jó vízmegkötő, duzzadó képességű, így jóllakottság érzetet kelt és tart fenn.
Hatékonyan tisztíja a beleket, gátolja a zsír, szénhidrát felszívódást. 10-15%-kal csökkenthető a koleszterinszint.

Zabpehely:

Védőhatását, amerikai vizsgálatok is alátámasztják, miszerint a kukorica vagy zabpehely reggelire történő fogyasztása, tejjel csökkenti a rossz koleszterint és a szívinfarktus kockázatát.
Kevesebb kalória, magasabb fehérje, rosttartalma miatt táplálóbb.
Jelentős a B1 vitamin, ami idegrendszer működést támogató, kimerültség, stresszes élet segítője. Számottevő még a B2,B6 és K vitaminok, ásványi anyagok közül mangán, magnézium, réz, foszfor, kalcium, vas, cink tartalma. Javítja a csontok, emésztés, erek állapotát.

Méz:

70 féle gyógy és fiziológiás hatással bír J  22 féle makro – mikroelemet, C, B vitamint, folsavat, nikotinsavat tartalmaz, ásványi anyagok közül, kalcium, réz, magnézium, mangán, foszfor, kálium, nátrium, cink, ami kiemelkedő.
Szőlő és gyümölcscukor, ami kímélőbb a hasnyálmirigyhez.
100gr 1350-1450 kalória.
Antioxidáns, izom és szívműködést támogató, vérnyomás csökkentő, légúti megbetegedések esetén előnyös.
Külsőleg gyulladáscsökkentő, hidratáló, krémek, szépségápoló termékek alkotóeleme és szauna szeánszokkor kedvelt, csodát tesz a bőrrel.
Különös kedvenceim:
-         Fenyőmézet (vagy harmat) mely markáns ízű, de vas és egyéb ásványi anyagok tekintetében kiemelkedő, a harmattal kerül összegyűjtésre a levélről, nem a virágról.
-         Napraforgó, citrusos, különleges ízvilág
-         Repce kikristályosodva, sütés, főzéshez, karamellizáláshoz jól használható.

Agavé szirup:

Drágább, így fukarabbul bánok vele, jellemzően utóédesítésre, gyümölcsök, csúsztatott palacsinta estén szirup helyett.
Mexicói származású kaktuszféle, növény szárából nyerik a nedvet, fruktózt, glukózt tartalmazz és vasat.
100gr 300 kalória, ami kevesebb a méztől, fruktóztól, így cukorbetegek is fogyaszthatják.
Méz színű, ízű, folyékonyabb.
Herbatárban: 550gr ~1700ft
Cora: 350gr ~1600ft

Fruktóz:

Gyümölcsben, mézben található, legédesebb, 30-40%-kal kevesebbet kell használni belőle. Tehát ha egy recept 100gt-ot javasol, csak 60gr-ot kell kimérni belőle. Lassabban emeli a vércukrot, ezáltal cukorbetegek is használhatják.
100gr 405 kalória.

Szőlőmagolaj:
A hidegsajtolással kinyert szőlőmag-olaj gazdag bioaktív, antioxidáns anyagokban, bioflavonokban, telítetlen zsírsavakban, linolsavban (az F vitamin egyik alkotója) klorofillban, könnyen emészthető és koleszterinmentes.
Magas az E vitamin tartalma (8-10 mg/100g, ami más olajféléknél magasabb). Az antioxidáns (szabadgyökmegkötő) hatása 18,4-szer jobb, mint a C vitaminnak, és 50-szer nagyobb, mint az E vitaminnak.
Tulajdonságok, jellemzők, hatások:
Megvédi az érrendszert a meszesedéstől, erősíti a vérereket és a hajszálerek falait, ezáltal is csökkentve a trombózisveszélyt.
 Hatékonyan befolyásolja a vér koleszterin tartalmát, növeli a "jó" HDL és csökkenti a "rossz" LDL szintet, megelőzve a szívbetegségek kialakulását és a szívinfarktus előfordulási esélyét.
Javítja a látást, megelőzheti a szürke hályog kialakulását.
Markánsan antioxidáns hatású, védi a sejtek genetikai anyagát a káros hatások ellen, így gátolva meg a rák kialakulásának lehetőségét.
A férfiaknál a prosztatára és az impotenciára lehet jó hatású, míg a nőknél a változókor kellemetlen tüneteit enyhítheti. Agyérelmeszesedésben szenvedők emlékezetét javíthatja.
Gyulladásgátló hatású, erősíti a szervezetet a stressz ellen.
Az öregedési folyamatokat lassítja.

Szezámmag:

Élettanilag kiemelkedő béltakarító hatása, melyet növényi rostjainak köszönhet. A szezámmag alaposan áttisztítja bélrendszeredet, ezáltal pedig felgyorsítja emésztési folyamataidat is. A béltisztítás révén a szervezet megtisztul a túlsúlyt okozó salakanyagoktól, így a minőségi tápanyagok is könnyebben felszívódhatnak a bélfalakon keresztül.
A szezámmag külső rétegében található továbbá a fitinsav, mely megvédi szervezetedet a rákos folyamatok beindulásától is. Különösen hatékony a vastagbélrák prevenciójában, illetve a melanoma kezelésében. A fitinsav erőteljes antioxidánsként gátolja a rákos sejtek terjedésének sebességét, illetve erősíti az immunrendszert. Emellett még a vas ideális mértékű megkötésében is szerepet játszik, ami szintén fontos a szabadgyökök kialakulásának megelőzésében.
A szezámmagok pirítva a legfinomabbak, de főzéssel is elkészíthetőek, például kenyérbe vagy panírozáskor a prézlibe keverve, pogácsa és egyéb sós apró sütemények meszórására.
A napi ajánlott mennyiség egy evőkanálnyi.

Tökmag:

A tökmag igen fontos szerepet tölt be az egészséges táplálkozásban. A magban lévő 45%-os linolsav, valamint fitoszterin tartalomnál fogva elsősorban a hólyag- és prosztatabetegségek gyógyszereként tartják számon, de magas esszenciális zsírsav tartalma fokozott védelmet nyújt a szívinfarktus kialakulása ellen is.
Ezen túlmenően jelentős mennyiségű E-vitamin és szelén található benne, amelyek antioxidáns és gyulladásgátló hatást váltanak ki a szervezetben.
Az esszenciális zsírtartalomnak köszönhető a tökmag vértisztító hatása, így a köszvény kitűnő ellenszere.